SGK uzmanı açık açık uyardı: Eğer böyle yaparsanız emekliliğiniz tamamen yanabilir

SGK Uzmanı Özgür Erdursun, emeklilikte dikkat edilmesi gerekenleri sosyal medya hesabından paylaştı. Özgür Erdursun, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

EKSİK GÜNLERİNİZİ NASIL TAMAMLAYABİLİRSİNİZ?

“EYT’de SSK’dan emekli olmak Bağ-Kur’a göre daha avantajlıdır. Daha az günle emekli olur daha yüksek emekli aylığı alırsınız. Eksik günlerinizi nasıl tamamlayabilirsiniz, isteğe bağlı sigorta primi ödeyecekseniz 1260 güne dikkat etmeniz gerekir.

SAHTE SİGORTALILIK VE EMEKLİLİK İPTALİ RİSKİ

Son 2520 gün içinde hangi statüden (SSK-Bağ-Kur-Emekli Sandığı-Banka Sandığı) daha fazla prim gününüz varsa o statüden emekli olursunuz.

SSK’dan emekli olacağım diye çalışmadan sağda solda kendisini sigortalı olarak gösterenler sahte sigortalılık ve emeklilik iptali riski ile karşılaşabilirler.

SSK GÜNLERİNİZ BAĞ-KUR’A AKTARILIR

Ortağı olduğunuz şirkette kurallara uygun SSK’lı değilseniz, SSK günleriniz Bağ-Kur’a aktırılır. SSK’dan emekli olamayabilirsiniz.

8.02.2011 tarihine kadar şirket ortaklığınız varsa, ortak olduğunuz şirket dışında başka bir işyerinde çalışmalarınız olsa dahi bu günler Bağ-Kur’a geçer.

1.10.2008 öncesi ortak olduğunuz şirkette öncelikle işçi olarak SSK’lı çalışmaya başlamanız var, daha sonra şirket ortağı olmuşsanız sorun yaşamazsanız aksi halde SSK günleriniz Bağ-Kur’a geçer.

EKSİK GÜNÜ KADAR DEĞİL SİLİNEN SÜRENİN TAMAMINI ÖDEMEK ZORUNDALAR

Ödenmeyen Bağ-Kur günlerini ihya yapıp ödemek isteyenler, emeklilik için eksik günü kadar değil silinen sürenin tamamını ödemek zorundadırlar.

Eksik günlerini tamamlamak için 1 gün dahi yurtdışı borçlanması yaparak emekli olanlar, yurtdışında çalışırlarsa, işsizlik maaşı ya da sosyal yardım alırlarsa Türkiye’den emekli aylığı alamazlar. Şirket ortağı olarak prim ödeyerek bu sorunu çözebilirsiniz.

O GÜNLERE AYRICA DOĞUM-ASKERLİK GİBİ BORÇLANMA YAPAMAZSINIZ

Kendi adınıza işyeri ya da şirket ortaklığı varsa ve o dönemde Bağ-kur primlerinizi ödemediğiniz için silinmiş ise o günlere ayrıca Doğum-Askerlik gibi borçlanma yapamazsınız.

Emekliliğinizi hak etmiş olsanız bile yüksek primle çalışıyorsanız 2024’de emekli olmak mı, bir süre daha çalışmak mı sizin için avantajlı olur fayda maliyet analizi yapmalısınız.

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları emeklilik için 1260 günden daha az eksikleri varsa şirket ortağı olarak avantajlı emekli olabilirler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir